Schleswig Holstein

Halli Hallo !
Minęło 7 dni, a więc czas na kolejny artykuł z cyklu „Rund um Deutschland”.
Dzisiaj wybierzemy się na wycieczkę po pierwszym, najbardziej wysuniętym na Północ niemieckim Landzie. Chodzi mianowicie o Schleswig Holstein.

Jak zwykle musimy zacząć od historii. Schleswig-Holstein powstał w 1946 roku, a w 1950 stał się częścią Bundesrepublik Deutschland (mam nadzieję, że pamiętacie z poprzedniego artykułu, co oznaczał ten termin ;).

Schleswig Holstein jest wyjątkowym Landem. Ma dostęp do dwóch mórz- Nordsee i Ostsee. Dzięki temu w tych obszarach bardzo dobrze rozwija się rybołówstwo, a także inne gałęzie gospodarki, m.in. hodowla zwierząt oraz produkcja wyrobów mlecznych.
W Schleswig Holstein możemy usłyszeć nie tylko język niemiecki, ale również duński i fryzyjski, ze względu na fakt, że na tych terenach mieszkają Duńczycy i Fryzowie.
Region ten bardzo często jest wybierany na miejsca urlopowe Niemców. Nie ma się co dziwić, ponieważ jest bogaty w wiele miejsc, które warto odwiedzić. Oprócz plaż, możemy zobaczyć Holstentorn w Lübeck , czyli muzeum, w którym możemy dostrzec jak rozwijało się to miasto przy pomocy modeli i różnego rodzaju ilustracji.

Wartym zobaczenia jest bez wątpienia Schloss Glücksburg . Jest to zamek wodny, który przyciąga turystów widokiem pięknych krajobrazów, wyjątkowych pomieszczeń, a także kwiecistych ogrodów.


Poznaliście już troszkę pierwszy niemiecki Land, więc teraz czas na kilka ciekawostek 🙂

1. Flaga tego Landu składa się z trzech kolorów: niebieskiego, białego i czerwonego.
2. Herb Schleswig Holstein jest podzielony na dwie części. W pierwszej możemy zobaczyć dwa niebieskie lwy na żółtym tle, w drugiej biały liść pokrzywy na czerwonym tle. Lwy symbolizują Schleswig, pokrzywa Holstein.
3. Stolicą Schleswig Holstein jest Kiel.
4. Stare miasto w Lübeck wpisane jest na listę UNESCO.
5. Miasto Arnis, w którym mieszka około 360 osób, uznane jest za najmniejsze miasto Niemiec, natomiast za najmniejszą niemiecką gminę uznana jest Wiedenborstel, w której w ostatnich latach liczba mieszkańców wahała się między 2 a 7!
6. W samym Landzie mieszka ok. 3 milionów mieszkańców.
7. Na wyspie Sylt w zimie jest ok. 2 stopnie cieplej niż na lądzie, natomiast w lecie o ok. 2 stopnie chłodniej.
8. Każdy kto odwiedzi Schleswig Holstein, powinien spróbować tamtejszy przysmak, czyli Lübecker Marzipan .

Z tą wiedzą bez problemu możecie podjąć rozmowę na temat Schleswig Holstein 🙂 od tej pory znowu odliczajcie 7 dni do kolejnego artykułu, bo tym razem również będzie ciekawie, ponieważ będziecie mogli poczytać o…. tego dowiecie się jak za tydzień wejdziecie na bloga 😀

Na koniec artykułu jak zwykle macie do dyspozycji mini słowniczek. I nie zapominajcie obserwować FP https://www.facebook.com/AllesKlarBlog/

Ich wünsche Euch ein schönes Wochenende !
Bis bald !

Schleswig Holstein – Szlezwik Holsztyn
Nordsee Morze Północne
Ostsee– Morze Bałtyckie
Rybołówstwo der Fischfang
Hodowla zwierząt – die Tierhaltung
Produkcja wyrobów mlecznych die Produktion der Milchprodukte
Duńczycy – Dänen
Fryzowie– Friesen
Lübeck – Lubeka
(miasto ma 3 miliony)Mieszkańców – die Stadt hat 3 Milionen Einwohnern.
Lübecker Marzipan – marcepan w czekoladzie z Lubeki

Jedna odpowiedź do “Schleswig Holstein”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *