Die Freie Hansestadt Hamburg

Halli Hallo !

Minął kolejny tydzień, a więc czas na to, aby zarzucić Wam nowiuśki, jeszcze ciepły artykuł o kolejnym niemieckim Landzie 🙂

Dzisiaj przed Wami staje w całej okazałości Die Freie Hansestadt Hamburg, czyli Land, który jest Bundeslandem i stolicą Bundeslandu w jednym.

Jak zwykle musimy rozpocząć od krótkiego wprowadzenia w historię 😉
Hamburg powstał już na początku 9. wieku, ale wtedy nie było mowy o Hamburgu, tylko o „Hammaburgu”. Było to miasto, które bardzo szybko się rozwijało i rosło w siłę, stając się potęgą handlu. Po II. Wojnie Światowej Hamburg znajdował się w strefie okupacyjnej Wielkiej Brytanii, a w 1949 roku stał się Bundeslandem Niemiec. Hamburg ma bardzo dobrze rozwiniętą gospodarkę, szczególnie w obszarze produkcji statków, pomimo, iż nie ma bezpośredniego dostępu do morza, od którego jest oddzielony ok. 100km, żeglugi powietrznej oraz elektrotechniki.

Wybierając się do Hamburga, jest kilka rzeczy, które musimy zobaczyć. Wartym odwiedzin jest Tierpark Hagenbeck. Jest to ogród zoologiczno- botaniczny, w którym możemy zobaczyć zwierzęta i rośliny z całego świata.

Jak już opadną Wam emocje po spotkaniu z wyjątkowymi zwierzętami, powinniście się wybrać na rejs po kanale żeglownym w Speicherstadt (jest to obszar w Hamburgu, który położony jest w okolicach portu). Dobra zabawa i niezapomniana wycieczka gwarantowana!

Oczywiście nie mogłabym zostawić Was bez kilku ciekawostek 😉 Oto one:
1. Pomimo, że powierzchnia tego Landu to jedynie 755km2, mieszka w nim najwięcej milionerów. W żadnym innym Landzie, czy też mieście nie spotkamy ich aż tylu, co w Hamburgu.
2. Johannes Brahms, słynny kompozytor i pianista urodził się właśnie w Hamburgu.
3. Hamburg nazywany jest miastem mostów. Takiej ilości nie znajdziemy już nigdzie w Niemczech.
4. Przez Hamburg przepływa rzeka Łaba.
5. Miasto to nazywane też jest często miastem musicali, ze względu na dużą ilość teatrów.
6. Będąc w Hamburgu nie możemy nie odwiedzić Fischmarktu, czyli miejsca, w którym sprzedawane są świeżo złowione rybki.

7. Przysmakiem Hamburga jest tzw. „Aalsuppe” i wbrew pozorom nie składa się przede wszystkim z węgorza, ale z warzyw, ziół i kluseczek. Jej nazwa wzięła się od słowa aalens, obecnie: alles– wszystko – wszystko co potrzebne nam do tego, abyśmy czuli się najedzeni 😀

I tak oto artykuł o drugim Landzie dobiega końca. Za kolejne 7 dni „czytamy się” znowu 😉 A teraz zostawiam Was z lekturą w spokoju i krótkim słowniczkiem i jak zwykle zapraszam Was na FP https://www.facebook.com/AllesKlarBlog/

Bis Bald !

Die Freie Hansestadt Hamburg– wolne hanzeatyckie miasto Hamburg
II. Wojna Światowa– der Zweite Weltkrieg
strefie okupacyjnej– die Besatzungszone
produkcji statków– der Schiffsbau
żeglugi powietrznej– die Luftfahrt
elektrotechniki– die Elektrotechnik
kanale żeglownym– das Fleet
most– die Brücke
Łaba– die Elbe

Jedna odpowiedź do “Die Freie Hansestadt Hamburg”

  1. Pingback: Bremen

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *