Niedersachsen

Halli Hallo !

Nadszedł kolejny tydzień naszych „spotkań” przy artykule. Mam nadzieję, że tak jak ja czekacie na te czwarteczki 😀 Przed nami kolejny Bundesland, tak nawiasem mówiąc, mój ulubiony. Jak czytaliście pierwszy artykuł, to wiecie, że Hannover to moje ulubione niemieckie miasto, do którego mam ogromny sentyment, a Hannover to stolica naszego kolejnego Landu, jakim jest Niedersachsen.
Sami za chwilę się przekonacie, jak bardzo warty odwiedzin jest to Land i jaką niespodziankę przygotowałam dla Was na koniec tego artykułu (Am Ende des Artikels wartet auf euch eine kurze Resümee. Natürlich auf Deutsch! :D). Gotowi? To życzę udanej lektury 🙂

Jak zwykle musimy zacząć od minimalnego wprowadzenia w historię. Niedersachsen, podobnie jak die Freie Hansestadt Hamburg po II. Wojnie Światowej należał do strefy okupacyjnej Wielkiej Brytanii, a w 1949 roku stał się już pełnoprawną częścią Bundesrepublik Deutschland. Jako, że Niedersachsen jest drugim co do wielkości niemieckim Landem i pobija niemiecki rekord graniczenia z Bundeslandami (w ciekawostkach dowiecie się z jakimi) bardzo dobrze się rozwija i kwitną tam przemysł, usługi i handel. W Wolfsburgu, które jest miastem znajdującym się w Niedersachsen znajduje się główna siedziba VW (myślę, że skrót ten jest Wam bardzo dobrze znany i oczka aż Wam się teraz zaświeciły :D). Oprócz tego w Niedersachsen żyje bardzo wielu naukowców, którzy mają świetne warunki do pracy nad swoimi badaniami. Tym samym w stolicy, czyli w Hannoverze, znajduje się MHH (Medizinische Hochschule Hannover), jest to Klinika z Akademią Medyczną w jednym. To ogromny kompleks, który już od 1961 kształci młodych lekarzy, jest pracodawcą dla fachowców i leczy nie tylko niemieckich pacjentów.

Zanim przejdziemy do miejsc, które warto odwiedzić w Niedersachsen, muszę wspomnieć Wam o dwóch ważnych osobistościach, które w tym obszarze przyszły na świat. Pierwszą z nich jest Wilhelm Busch, autor historii obrazkowej Max und Moritz składającej się z siedmiu rozdziałów. Pięć pierwszych rozdziałów opisuje żarty tych dwóch gagatków, które są nie do końca przyjemne, szósty rozdział opisuje ich niepowodzenie, a siódmy ich śmierć. Książka, pomimo, że ma tragiczne zakończenie, utrzymuje się w typowo sarkastyczno- parodiującym nastroju, typowym dla Buscha. Dla ciekawych link pod którym znajdziecie film dla dzieci właśnie o nich https://www.youtube.com/watch?v=6vmDIqH-_60.

Kolejnym sławnym jest Werner von Siemens. Nazwisko na pewno kojarzy się Wam z elektroniką i macie bardzo dobre skojarzenia. Jest to Pan, który skonstruował kolej elektryczną oraz windę.
Zanim przejdziemy do atrakcji, które czają się w całym Bundeslandzie, warto skupić się na czterech miejscach w stolicy, które warto odwiedzić i w których miałam okazję zawitać:
1. Die Herrenhäuser Gärten – jeśli kochacie spacery pośród pięknej zieleni i kwiatów, a także niebanalnych kompozycji, to jest to miejsce dla Was. Ogród ten należy do jednych z najbardziej cenionych w kategorii ogrodów barokowych.


2. Zoo Hannover – super nowoczesne miejsce , ze świetnymi pokazami z udziałem zwierząt dla dużego i małego, a także z wieloma gatunkami zwierząt. Będąc tam, na pewno nie pożałujecie, że zdecydowaliście się pójść właśnie do tego Zoo.


3. Maschsee – jest to jezioro o powierzchni ok. 0,8 km2. Zostało ono utworzone w latach 1934-1936. Do dziś cieszy się ogromnym powodzeniem zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów. Jest to idealne miejsce do rekreacji, ponieważ wokół jeziora znajdują się ścieżki spacerowe i rowerowe, a także kawiarenki i różne stoiska ze słodkościami.


4. Das Neue Rathaus Hannover – jest to siedziba tamtejszej władzy, którą możemy zwiedzić. Naprawdę warto zobaczyć wnętrze tej wyjątkowej budowli. Jedna ze ścian ratusza znajduje się przy Maschteich, małym jeziorku, które od Maschsee jest oddzielone mostkiem i które zostało stworzone na potrzeby stworzenia odpowiedniego nastroju przy ratuszu.


Miejsca, które warto odwiedzić w Hannoverze już znacie, teraz czas na Land. Ja wybrałam takie TOP 4 miejsc wartych zobaczenia:
1. Wilhelmshaven – jest to miasto położone nad zatoką, która przynależy do Morza Północnego. Znajduje się tam Muzeum Marynistyczne oraz olbrzymie Akwarium, w którym można podziwiać okazy ryb.


2.  Schloss Oldenburg – zamek w Oldenburgu, to idealne miejsce dla ludzi, którzy interesują się sztuką. Znajduje się tam muzeum sztuki, które trafi w gusta nawet najbardziej wybrednych odbiorców.


3. TOTALNYM HITEM jest Serengeti Park. Kto z nas nie marzył, aby udać się w wycieczkę po Safari i móc obserwować zwierzęta z bliska?! TO miejsce właśnie nam to umożliwia. Możemy wjechać tam naszym własnym samochodem (osoby, które są wrażliwe na punkcie swojego samochodu, lepiej niech się na to nie decydują :D) lub grupowo wejść do ich auta, które przypomina to z filmów przyrodniczych. Wycieczka ta zostawi w Waszym sercu ślad na całe życie. Przejeżdżacie obok tygrysów, lwów, nosorożców, małpy skaczą po Waszym aucie, możecie zrobić postój i nakarmić słonie. Sama byłam w tym parku dwa razy i na pewno się jeszcze tam wybiorę, POLECAM !


4. Heide Park- jeśli lubicie karuzele i adrenalinę, to to miejsce jest stworzone właśnie dla Was. Maskotką przewodnią tego miejsca, jest przyjazny misio, który już od początku zaprasza nas do zabawy. Również byłam i również polecam !

Teraz czas na kilka ciekawostek :
1. Niedersachsen graniczy z 8 Bundeslandami : Die Freie Hansestadt Hamburg, Schleswig- Holstein, Mecklenburg- Vorpommern, Brandenburg, Sachsen- Anhalt, Thüringen, Hessen, Nordhein-Westfalen.
2. Flaga tego Landu, jest jak flaga Niemiec, a herb przedstawia białego konia na czerwonym tle.


3. Jest to drugi co do wielkości niemiecki Bundesland.
4. Drużyna piłkarska z Hannoveru, to „Hannover 96”.


Kochani to wszystko na dziś ! Jak zwykle zapraszam Was na mojego FPhttps://web.facebook.com/AllesKlarBlog/ i za tydzień na bloga. Oprócz tego w tym tygodniu dostaniecie nie tylko słowniczek, ale również krótkie streszczenie po niemiecku (Hurrrrrrrra 😀 )!

Niedersachsen– Dolna Saksonia
Rathaus (das)– ratusz
Schloss (das) – zamek
białego konia – tu: das Sachsenross

Der Artikel erzählt über das Bundesland Niedersachsen. Wir können ein paar Sätze über die Geschichte des Bundeslandes lesen. In der Nähe von Hannover (Hauptstadt von Niedersachsen)wurden zwei berühmte Personen geboren. Wilhelm Busch, der Autor von ´Max und Moritz´ und Werner von Siemens, der Erforscher von einem elektrischen Aufzug und einer elektronischen Eisenbahn. Im Niedersachsen kann man viele interessante Plätze besuchen und Sehenswürdigkeiten sehen. Wer Gärten mag, muss sich auf den Weg zu Herrenhäuser Gärten machen. Wenn man sich entspannen möchte, kann einen Spaziergang rundherum des Maschsees machen. In diesem Bundesland warten auf uns auch andere Freizeitmöglichkeiten. Serengeti Park kann uns sehr viel anbieten. Wir können verschiedene Tiere sehen und fühlen sich genauso, wie an einer Reise durch Safari. Heide Park ist ein Park, in dem man viele Karusselle besuchen kann. Außerdem Niedersachsen als Bundesland grenzt mit 8! Bundesländern: Die Freie Hansestadt Hamburg, Schleswig- Holstein, Mecklenburg- Vorpommern, Brandenburg, Sachsen- Anhalt, Thüringen, Hessen, Nordhein-Westfalen. Dieses Bundesland ist auch die zweite größte Bundesland Deutschlands. Die Landesflagge Niedersachsens besteht, wie die von Deutschland, aus drei Streifen, mit den Farben Schwarz, Rot und Gold. Das Wappen zeigt ein weißes Sachsenross, das ein Symbol dieses Gebietes ist. Das ist eine kurze Resümee meines Artikels, ich wünsche Euch eine schöne Lektüre :).

Bis bald !

Jedna odpowiedź do “Niedersachsen”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *