Frohe Ostern !

Halli Hallo !

W dzisiejszym wpisie nie udajemy się na wycieczkę po kolejnym Landzie. Dzisiejszy wpis krótko przybliży Wam typowe dla Niemiec obrzędy, a oprócz tego na końcu artykułu czekać będzie na Was lista ze słownictwem wielkanocnym, a także krótki filmik, który wytłumaczy Wam, czym w ogóle jest Wielkanoc. W takim razie zostawiamy na chwilę przygotowania świąteczne i poświęcamy 10 minut na artykuł 🙂

Niemcy bardzo głęboko przeżywają Święta Wielkanocne i jest to dla nich ważne święto. Zaczynają już od Wielkiego Czwartku, w którym to malują jajka na zielono. Tym samym bardzo często możemy spotkać się z określeniem Gründonnerstag, czyli Zielony Czwartek.

Wielki Piątek, czyli tzw. Karfreitag, zwany inaczej Stiller Freitag, jest dniem, w którym Niemcy mają już wolne od pracy i w pełni mogą oddać się zadumie i czuwaniu w Kościołach.

Wielka Sobota zdecydowanie różni się od tej naszej polskiej. Święcenie pokarmów nie jest tak popularne, zdarzają się miejsca, w których się to odbywa, ale częściej można spotkać się z ogromnymi ogniskami rozpalanymi przez księży przed Kościołem, od którego to wierni odpalają świece, które później znajdują swoje miejsce na wielkanocnym stole.

Wielka Niedziela to dzień, którego obrządki podobne są do tych, które dobrze znamy. Niemcy też tak jak my siadają do obficie zastawionego stołu, na którym możemy spotkać wędlinę, niemiecką białą kiełbasę, jajka oraz sernik. Po śniadaniu dzieci wybierają się szukać upominków, które zostawił dla nich zajączek, czyli tzw. Osterhase. Najczęściej można znaleźć kosze wypełnione słodyczami i drobnymi upominkami.

W Wielki Poniedziałek Niemcy odpoczywają i relaksują się na spotkaniach z rodziną. Tradycja lania się wodą, jest im całkowicie nieznana.

Teraz zapraszam do obejrzenia krótkiego filmiku, a także do zapoznania się listą słówek. Podzielcie się w komentarzach, jakie zwyczaje Wielkanocne są obchodzone w Waszych domach.

 

ICH WÜNSCHE EUCH FROHE OSTERN !

https://www.youtube.com/watch?v=xmygJiCINF4&t=60s&index=7&list=WL

die Ostern– Wielkanoc
der Gründonnerstag – Wielki Czwartek
der Karfreitag – Wielki Piątek
der Karsamstag – Wielka Sobota (też Ostersamstag)
der Ostersonntag – Niedziela Wielkanocna
der Ostermontag – Poniedziałek Wielkanocny
das Osterei – jajko wielkanocne
die Eier bemalen – malować jajka
mit Eiern beschenken – obdarowywać jajkami
verstecken – chować
schmücken – ozdabiać
das Osterlamm – baranek wielkanocny
der Osterhase – zając wielkanocny
der Osterkuchen – ciasto wielkanocne
die Osterbräuche– zwyczaje wielkanocne
die Osterspeisen – potrawy wielkanocne

Bis bald!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *