Mecklenburg- Vorpommern

Halli Hallo !

Święta już za Nami. Mam nadzieję, że za bardzo się nie objedliście i macie siłę na przeczytanie kolejnego artykułu 🙂 Dzisiaj zabieram Was w podróż do malowniczego Bundeslandu o nazwie Mecklenburg-Vorpommern. Jest to bardzo piękny Land, z niewyobrażalnymi widokami, który przy okazji trzyma w garści kilka wysepek, a oprócz tego ma bezpośredni dostęp do Morza Bałtyckiego, dzięki czemu jego wschodnia część przylepiona jest do Polski 😉

Stolicą Mecklenburg-Vorpommern jest Schwerin, która równocześnie ma zaszczyt być najmniejszą niemiecką stolicą, jeśli mamy na myśli stolice Landów. Największym miastem tego Landu jest Rostock. Land ten charakteryzuje się małymi, zgrabnymi miasteczkami, trudno spotkać w nim jakąś naprawdę dużą miejscowość- może dlatego jest tak miły dla oka 😉

Land ten nie miał zbyt łatwej historii. Po II. Wojnie Światowej znajdował się w sowieckiej strefie okupacyjnej i nosił nazwę Mecklenburg. W momencie powstania DDR rozdzielono go na trzy części: Rostock, Neubrandenburg i Schwerin. Dopiero podczas zjednoczenia się Niemiec powstał Land o nazwie Mecklenburg-Vorpommern, która jest znana nam do dnia dzisiejszego.

Gospodarka tego Landu jest bardzo mocno rozwinięta. Jako miasto nadmorskie zajmuje się transportem wodnym, a oprócz tego rozwinięta jest bardzo mocno hodowla bydła.

Jak większość Landów, również i ten może pochwalić się wyjątkowymi osobistościami. Otto Lilienthal odkrył i budował pierwsze przyrządy pokładowe, a więc urządzonka, które dzisiaj możemy spotkać m.in. w samolotach.

Casper David Friedrich to malarz, którego konikiem były obrazy przedstawiające naturę.


Teraz czas przejść do miejsc, które musicie zobaczyć, jeżeli znajdziecie się w tym Landzie:
Rostock, to miasto, które znajduje się bezpośrednio przy ujściu rzeki Warnow do Ostsee. Jest to miejsce, w którym znajduje się mnóstwo starych budowli zbudowanych z cegły, materiału budowlanego, który jest dla tego Landu tak ważny, że jest również jednym z symboli flagi.


Stolica Landu, czyli Schwerin, a dokładniej stare miasto, wpisane jest na listę UNESCO. Myślę, że sam fakt, że Schwerin znalazł się na tej liście, zachęci Was do odwiedzenia tego miasteczka 🙂 Oprócz tego stolica ta może poświęcić się pięknym zamkiem, który położony jest na wyspie muzealnej i otoczony Schweriner See.

Jeśli interesujecie się lotnictwem, to musicie wybrać się do Anklam i udać się do muzeum poświęconemu osobie Otto Lilienthala, o którym czytaliście przed sekundką.
Teraz czas na kilka ciekawostek:
1. Stolicą tego Landu jest Schwerin, która równocześnie jest najmniejszą stolicą niemieckich Landów.
2. Flaga Mecklenburg-Vorpommern składa się z pięciu pasów w kolorach: niebieski, biały, żółty, biały, czerwony. Każdy z tych kolorów zapisaną ma w sobie konkretną symbolikę. Symbolizują morze, niebo, pola i cegły.


3. Herb podzielony jest na 4 części. Każda z części symbolizuje cztery historyczne obszary, związane z panującymi tam dynastiami.


4. Przysmakiem tego regionu są śledzie. Występują tutaj w formie rolmopsów, które w środku mają kawałek ogórka konserwowego. Podawane są najczęściej w zalewie octowej.


Myślę, że krótka podróż po tym Landzie sprawiła Wam przyjemność i rozbudziła Waszą ciekawość 🙂
Na końcu artykułu standardowo spotkacie słowniczek i krótkie streszczenie w języku niemieckim.
Ich wünsche Euch ein schönes Wochenende !

Mecklenburg-Vorpommern– Meklenburgia- Pomorze Przednie
Morze Bałtyckie– Ostsee
DDR– Niemiecka Republika Demokratyczna
zjednoczenie się Niemiec– Wiedervereinigung Deutschland
przyrząd pokładowy– das Flugapparat
Warnow– Warnawa
Niebieski– blau
Biały– weiß
Żółty– gelb
Czerwony– rot
Śledź– der Hering

Mecklenburg-Vorpommern ist ein Bundesland, welches an die Ostsee angrenzt. Die Grenze zu Polen befindet sich im Osten des Landes. Die Hauptstadt Schwerin ist die kleinste Hauptstadt eines deutschen Bundeslandes. Die größte Stadt ist Rostock an der Ostsee. Die Landesflagge hat fünf Querstreifen in den Farben blau, weiß, gelb, weiß und rot. Sie symbolisieren das Meer, den Himmel, die Felder und die Backsteine. In diesem Bundesland sind zwei berühmten Personen geboren. Otto Lilienthal, der den ersten Flugapparate entwickelte und baute und der Maler Caspar David Friedrich. In diesem Bundesland soll man Rostock, Schwerin und Anklam besuchen. In Rostock gibt es viele alte Gebäude aus Backstein. Die Altstädte von Schwerin gehört zum Weltkulturerbe. Das Schweriner Schloss ist ein sehr eindrucksvolles Bauwerk mit Wasserspielen und vielen Gärten. In Anklam kann man Otto Lilienthal Museum besuchen und etwas über das Leben und Erfindungen erfahren. In diesem Bundesland muss man der Rollmops essen. Das ist Hering, der um ein Stück Gurke gewickelt ist und in Essig und Salz eingelegt wurde.
Bis bald !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *