Sachsen Anhalt

Halli Hallo !

Kolejny tydzień, kolejna podróż w wyjątkowy zakątek Niemiec. Dzisiaj swoje oblicze odkrywa przed Nami Sachsen Anhalt, miejsce, w którym żył Martin Luther.

Rozsiądźcie się wygodnie na kanapie i poświęćcie kilka minut na ten artykuł 🙂

Sachsen Anhalt leży w samym środku Niemiec i graniczy Brandenburg, Niedersachsen, Sachsen i Thüringen. Stolicą tego Landu jest Magdeburg, który sąsiaduje bezpośrednio z rzeką Łebą i jest drugim co do wielkości miastem znajdującym się w tym Bundeslandzie. Krajobraz jest bardzo zróżnicowany, a oprócz tego Land ten bogaty jest w wiele budowli, które pochodzą przede wszystkim ze średniowiecza, m.in. kościoły, klasztory, zamki. Oprócz tego nie ma drugiego Landu, który ma tyle zabytków wpisanych na listę UNESCO, co Sachsen Anhalt.

Po drugiej wojnie światowej Land ten znajdował się w sowieckiej strefie okupacyjnej,a stolicą było Halle. Dopiero po zjednoczeniu, a dokładniej w 1952 stolicą tego Landu został mianowany Magdeburg.

Czas na najsławniejszą osobistość pochodzącą z tego obszaru. W 1493 przyszedł na świat Marcin Luther, człowiek, który nie bał się zmian i chciał zreformować Kościół wg. własnych przekonań. Stworzył 95 tez, które przybił do drzwi kościoła. Oprócz tego przetłumaczył Biblię na język niemiecki.

Jak w każdym Landzie, tak i w tym, znajdują się miasta, które powinniśmy odwiedzić:

1.Halle– to miasto, które jest dawną stolicą Sachsen Anhalt, a obecnie nosi miano „Stolicy Kultury Sachsen Anhalt”. Będąc w tym mieście powinniśmy zobaczyć wieże zegarową „Roter Turm”.

2.Wittenberg to miasto, w którym możemy zobaczyć i zwiedzić „Dom Marcina Lutra, a także zwiedzić piękne kościoły i inne budowle.

3.Magdeburg– znajduje się tam najważniejszy zabytek tego miasta, jakim jest Katedra św. Katarzyny i św. Maurycego. Piękna gotycka budowla wzniesiona w latach 1209-1509. Oprócz tego trzeba zobaczyć „Stary Ratusz” i rynek, przed którym znajduje się pomnik Jeźdźca Magdeburskiego. Magdeburg znajduje się bezpośrednio przy rzece Łebie, po której można przepłynąć statkiem, bądź możemy podziwiać jej piękno wybierając się na wycieczkę rowerową, specjalnie stworzonymi do tego ścieżkami.

Czym byłby artykuł bez kilku ciekawostek? 😉

1. Stolicą Sachsen Anhalt jest Magdeburg. Wcześniejszą jego stolicą było Halle.

2.Herb tego Landu składa się z dwóch części: górna przedstawia czarnego orła na czarno-złotym tle, po którym przebiega część wianka. Ta część symbolizuje Sachsen. Druga część symbolizuje Anhalt i przedstawia niedźwiedzia chodzącego po czerwonym murze na białym tle.

3.Flaga Sachsen Anhalt jest złoto- czarna, na środku znajduje się herb tego Landu.

4.Ten Bundesland ma najwięcej zabytków wpisanych na listę UNESCO.

5.Ich przysmakiem są tzw. Hallorenkugeln. Są to czekoladki o przeróżnych nadzieniach oblane czekoladą.

I tym oto słodkim akcentem kończy nam się wycieczka po tym Landzie. Jak zwykle znajdziecie słowniczek oraz króciutkie streszczenie.

https://www.facebook.com/AllesKlarBlog/?ref=bookmarks   – pamiętajcie o AllesKlar na FB

Oprócz tego możecie zacząć obserwować także AllesKlar na IG :

https://www.instagram.com/niemiecki_nie_gryzie/

 

Ich wünsche Euch ein schönes Wochenende !

Sachsen Anhalt- Saksonia Anhalt

Łeba- Elbe

Średniowiecze- das Mittelalter

Kościoł- der Kirche

Klasztor- der Kloster

Zamek- das Schloss

Stolica Kultury Sachsen AnhaltKulturhauptstadt Sachsen Anhalts

Dom Marcina Lutradas Lutherhaus

Stary Ratuszdas alte Rathaus

 

Sachsen Anhalt liegt in der Mitte von Deutschland. Die Landeshauptstadt ist Magdeburg. Sie ist die zweitgrößte Stadt des Bundeslandes und liegt direkt an der Elbe. Sachsen Anhalt hat mehr Weltkultur-Erbstätten der UNESCO als jedes andere deutsche Bundesland. In Eisleben wurde 1439 der Reformator Martin Luther geboren. Er wollte die Kirche nach seinen Vorstellungen umgestalten. Er übersetzte auch die Bibel in die deutsche Sprache. Sehr bekannt sind die Hallorenkugeln. Das sind kleine süße Kugeln, die unterschiedlich gefüllt sind und z.B. mit Schokolade und Kokosflocken überzogen werden. Sachsen Anhalt ist ein sehr schönes Bundesland und man sollte es besuchen.

Bis bald !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *