Brandenburg

Halli Hallo !

Kolejny tydzień zleciał jak z bicza, więc czas na następny artykuł z serii „Rund um Deutschland”. Dzisiaj wybierzemy się w podróż do Brandenburg, Bundeslandu, który w Niemczech słynie z ogórków przyrządzanych w specjalnej zalewie, podobno tak pysznych jak tam, nie zjemy nigdzie indziej 😉

Gotowi? No to zaczynamy !

Brandenburg graniczy z 4 Landami: Mecklenburg-Vorpommern, Sachsen-Anhalt, Sachsen oraz Berlinem. Stolicą jest Potsdam. Część wschodnia tego Bundeslandu graniczy z Polską. W samym środku tego Landu położony jest Berlin. Jednakże o nim dowiecie się w kolejnym artykule, ponieważ Berlin to nie tylko stolica Niemiec, ale również osobny Bundesland.

Po zakończeniu II. Wojny Światowej, Brandenburg należał do sowieckiej strefy okupacyjnej. W czasie powstania DDR Land ten został podzielony na trzy okręgi: Cottbus, Frankfurt am Oder i Potsdam. Natomiast po zjednoczeniu Niemiec okręgi te znowu się połączyły w jeden Bundesland.
W Brandenburgii jest bardzo dobrze rozwinięta gospodarka, zaczynając od budowy maszyn, na uprawie tabaki i zwierząt kończąc.

W Brandenburg, a dokładniej w Neuruppin w roku 1819 urodził się sławny pisarz Henri Theodor Fontane, który pomimo iż z zawodu był farmaceutą, uwielbiał pisać wiersze i krótkie opowiadania.


Będąc w Brandenburgii musicie z pewnością odwiedzić Schloss Sanssoucci. Jest to zamek Hohenzollernów wybudowany w stylu rokokowym. Oprócz pięknego pałacu możemy zwiedzić zapierający dech w piersiach ogród. Wyjątkowość tego miejsca podkreśla fakt, że kompleks ten wpisany jest na listę UNESCO.


Wartym zobaczenia miejscem jest również Lübbenau, jest to miasteczko położone nad Sprewą. Oferuje nam niezapomniane wyprawy kajakami, łódkami w otoczeniu pięknej przyrody.


Na pewno nikt z Was nie pożałuje jeśli wybierze się na wycieczkę do Fürst-Pückler-Park, który znajduje się w pobliżu Cottbus. W parku tym możemy zobaczyć dwie piramidy oraz zamek.


Teraz czas na kilka ciekawostek:
1. Flaga Brandenburg jest czerwono-biała.


2. Herb przedstawia czerwonego orła na białym tle. Symbol ten pojawiał się już od XII wieku.


3. Potsdam i Berlin są położone bezpośrednio obok siebie. Są one do tego stopnia połączone, że trudno się zorientować, kiedy jesteśmy już poza obszarem któregoś z nich (czyli prawie jak u nas na Śląsku :D)
4. Tak jak wspominałam smakołykiem z tego regionu są ogórki w specjalnej zalewie.

To już koniec na dzisiaj. Tak jak zawsze na końcu znajdziecie słowniczek, ale również krótkie streszczenie po niemiecku.
Ich wünsche Euch ein schönes Wochenende!

Das Wörterbuch:
Brandenburg– Brandeburgia
ogórki przyrządzane w specjalnej zalewie– Spreewälder Gurken (Gewürzgurken)
Potsdam– Poczdam
Cottbus– Chociebuż
Frankfurt am Oder– Frankfurt nad Odrą
Sprewa– Spree
Orzeł– der Adler

Brandenburg liegt im Nordosten von Deutschland und es grenzt an die vier Bundesländer. Im Osten des Landes befindet sich die internationale Grenze zu Polen. Die Landeshauptstadt ist Potsdam. Die Landesflagge Brendenburgs ist rot-weiß gestreift. Das Landeswappen zeigt den roten märkischen Adler auf einem weißen Grund. Man soll Schloss Sanssouci besichtigen und Lübbenau. Unter dem Namen Spreewälder Gurken kann man leckere Gewürzgurken fertig kaufen. Sie sind wegen ihres besonderen Geschmacks über die Grenzen hinaus bekannt.
Bis bald!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *