Berlin

Halli Hallo!

Jak zwykle kolejny tydzień zleciał tak szybciutko, że ani się obejrzałam, a tu już wjeżdża do Was kolejny artykuł.
Dzisiaj będzie wyjątkowy artykuł bo o stolicy Niemiec. Nie wiem czy wiecie, ale Berlin, podobnie jak Hamburg, jest zarówno Bundeslandem, stolicą tego Landu, a oprócz tego stolicą całego Państwa- takie 3w1 😉

Jak zwykle na końcu artykułu czekać na Was będzie krótkie streszczenie po niemiecku oraz słowniczek.

Berlin jest jednym z ważniejszych, jak nie najważniejszych miast Niemiec. Jego ważności nie definiuje fakt, że jest stolicą, ale to, że najważniejsze wydarzenia, które ukierunkowywały Niemcy, działy się właśnie w Berlinie. Na początku podziału Niemiec, przekroczenie „granicy” pomiędzy NRD i RFN było bardzo łatwe. Z czasem, gdy władze NRD zorientowały się, że coraz więcej ludzi emigruje na drugą stronę (a było to ok. 2 mln.), postanowiły, że nadszedł czas na „uszczelnienie” granic i uniemożliwienie, przede wszystkim młodym i wykształconym ludziom na opuszczenie ich kraju. Dlatego też 13.08.1961 mieszkańcy Berlina musieli patrzeć na to, jak żołnierze NRD wznoszą mur, który miał na spory czas zamknąć im drogę do lepszego życia. Niemcy czekali na zniknięcie muru 28 lat. I tak w roku 1989 w nocy z 8 na 9 listopada Mur Berliński został zburzony. Rok później 3 października, doszło do Zjednoczenia Niemiec i Berlin znowu stał się pełnoprawną stolicą, spychając Bonn na drugi plan.

Berlin jest miejscem, w którym bardzo dużo się dzieje i jest mnóstwo miejsc wartych zobaczenia. Ja wybrałam kilka z nich, a oprócz tego przedstawię Wam roczne kalendarium wydarzeń w Berlinie.
Zacznijmy zatem od miejsc wartych zobaczenia 🙂
1. Das Brandenburger Tor– Brama Brandenburska jest jednym z najbardziej znanych symboli, który odgrywał istotną rolę podczas podziału. Powstawała 3 lata od 1788-1791. Podczas podziału brama została odgrodzona i bardzo pilnie strzeżona, aby nikomu nie przyszło do głowy przez nią przejść. Brama Brandenburska ma pewną niezwykłą rzecz. Otóż w północnej części znajduje się „Pokój ciszy”. Jest to miejsce otwarte dla wszystkich. Każdy kogo zmęczy tłum turystów, malarzy, muzyków, a także sprzedawców, którzy pomimo upływu tylu lat, nadal próbują sprzedawać oryginalne kawałki Muru Berlińskiego, może udać się do tego pomieszczenia i po prostu wyciszyć.


2. Berliner Fernsehturm– wieża znajdująca się na Alexanderplatz jest obok Bramy Brandenburskiej najbardziej rozpoznawalnym miejscem w Berlinie. Wieża ma 368 m wysokości, co sprawia, że jest najwyższą budowlą w Niemczech i otrzymuje srebrny medal, jeśli rozmawiamy o najwyższych budowlach Europy 😉 Do dyspozycji zwiedzających są dwa poziomy- taras widokowy i kawiarenka. Przy pięknej pogodzie można zobaczyć panoramę Berlina na odległość nawet 40km, natomiast podczas mgły, można poczuć się tak, jakby się fruwało w chmurach. Niezapomniane przeżycia GWARANTOWANE.


3. Berliner Dom– piękna katedra, dzięki której możemy się nie tylko wyciszyć, ale również podziwiać jej wewnętrzne piękno.


4. Checkpoint Charlie– ludziom o mocnych nerwach, na pewno spodoba się oglądanie Berlina z wysokości 150m. Balon, który jest przymocowany do stalowej liny umożliwia co 15 minut turystom podziwianie Berlina z całkiem innej perspektywy.


5. Jump Berlin– skakanie na trampolinach jest teraz bardzo popularne. Jeśli będziecie mieli ochotę się wyluzować i poczuć jak dzieci, to musicie pójść do tego parku trampolin, w którym czeka na Was w sumie aż 58 trampolin. Bilety można zarezerwować sobie przez internet. W poniedziałki park jest niestety nieczynny. Od wtorku do czwartku możecie do niego zawitać od 15:00-21:00. W soboty otwarty jest już od 9:30-22:00, a w niedziele od 9:30-20:00. Ceny biletów wahają się od 13€ za godzinę do 21€ za dwie godziny skakania.


6. Zoo Berlin– każde szanujące się niemieckie miasto ma do zaoferowania zoo. To w Berlinie jest o tyle wyjątkowe, że może poszczycić się mianem najstarszego zoo w Niemczech. Zoo jest otwarte 7 dni w tygodniu od 9:00 do 18:30. Bilet dla dorosłych kosztuje ok. 14€, dla dzieci ok. 7€, a dla uczniów, studentów, niepełnosprawnych ok. 10€.


7. Aquarium Berlin in Charlottenburg– piękne, najbardziej rozpoznawalne akwarium w całej Europie. Niezwykłe okazy ryb w pięknej wodnej scenerii. Możecie odwiedzać je codziennie od 9:00 do 18:00. Ceny biletów są podobne jak przy biletach do zoo, akwarium proponuje również karty rodzinne za 22 lub 35€.


8. LEGOLAND Discovery Center- kto z nas nie bawił się Lego? 😉 Jest to miejsce, w którym możemy wrócić do czasów dzieciństwa i budować różne rzeczy z klocków Lego, ale oprócz tego, możemy dowiedzieć się, jak produkowane są Lego i przeżyć niezwykłą przygodę w kinie 4D, a także podziwiać miejscowe i światowe zabytki wykonane z tych właśnie klocków. Miejsce to jest do Waszej dyspozycji codziennie od 10:00-19:00. Bilety kosztują ok. 11€, natomiast dzieci poniżej 3 lat wchodzą ZA DARMO.

Tak jak Wam powiedziałam w Berlinie dużo się dzieje. Co roku każdego miesiąca są tam jakieś wyjątkowe wydarzenia:
Styczeń: 1. Internationale Grüne Woche Berlin– międzynarodowe targi dotyczące odżywiania, ogrodów i rolnictwa. 2. Berlin Fashion Week– podczas tego wydarzenia w Berlinie można natknąć się na wielu znanych projektantów, modelek i modeli.
Luty: 1. Berlinale– od 1951 roku w stolicy Niemiec odbywa się festiwal filmowy, na którym to najwybitniejsi obdarowywani są złotymi i srebrnymi niedźwiedziami. 2. Tanzolymp– festiwal młodych tancerzy.
Marzec: Frühlingsfest am Kurt-Schumacher-Damm– 60 wędrownych sztukmistrzów tworzą różnego rodzaju rzeczy, które możemy podziwiać.
Kwiecień: 1. Berliner Halbmarathon– najbardziej znany i znaczący bieg w Niemczech. 2. Echo-Verleihung– spotkanie światowych muzyków organizowane przez Deutsche Phono Akademie.
Maj: 1. Myfest– wydarzenie obfitujące w ciekawe kulinarne i kulturalne oferty. 2. Berliner-Theatertreffen– najważniejszy niemiecki festiwal teatralny.
Czerwiec: 1. Umweltfestival am Brandenburger Tor– uczestnicy tego festiwalu mogą dowiedzieć się jak prawidłowo dbać o nasze środowisko. 2. Theatertreffen der Jugend- spotkanie młodych zespołów artystycznych.
Lipiec: 1. Staatsoper für alle– każdy z nas na świeżym powietrzu może posłuchać operowej muzyki. 2. Classic Open Air am Gendarmenmarkt– przez 5 wieczorów możemy słuchać i podziwiać najbardziej znane utwory, którym towarzyszy gra świateł.
Sierpień: 1. Berliner Biermeile– ok. 340 browarów i 87 krajów oferują około 2400 piwnych specjalności. 2. Berlin Lacht!– możliwość podziwiania światowych akrobatów i klaunów.
Wrzesień: 1. Berlin Art Week– galerie tworzą nowe wystawy. 2. Staudenmarkt im Botanischen Garten– uczestnicy mogą kupić nowe gatunki roślin i dowiedzieć się czegoś nowego o prowadzeniu ogrodów.
Październik: 1. Fest zum Tag der Deutschen Einheit– uroczystości z okazji Zjednoczenia Niemiec organizowane przy Bramie Brandenburskiej. 2. Festival of Lights– najważniejsze budynki i place Berlina zamieniają się w świetlne iluminacje.
Listopad: 1. Berliner Märchentage– biblioteki, szkoły, księgarnie otwierają swoje drzwi dla ludzi, po to aby mogli się zapoznać z tymi znanymi i mniej znanymi bajkami, mitami, legendami. 2. Jüdische Kulturtage– dni poświecone kulturze żydowskiej. 3. Expolingua Berlin– ok. 150 wystawców z ponad 30 krajów informuje odwiedzających o kursach językowych, praktykach zagranicznych. 4. Buch Berlin– te targi są organizowane z myślą o małych i średnich wydawnictwach, które pokazują swoją ofertę czytelnikom.
Grudzień: 1. Welt-Aids Tag– akcje i kampanie realizowane w celu zjednoczenia się z ludźmi chorymi na AIDS. 2. Der Silvesterparty am Brandenburger Tor- impreza sylwestrowa pod gołym niebem w towarzystwie Bramy Barndenburskiej.

Jak widzicie Berlin jest tak różnorodny, że każdy znajdzie w nim cos dla siebie. Nie zapomnijcie o tym, aby zjeść Currywurst, czyli Bratwursta (niemieckiej białej kiełbasy) w sosie curry. W Berlinie znajdziecie go w każdym możliwym miejscu.


Mur Berliński – Berliner Mauer
Pokój ciszy– Raum der Stille
złote niedźwiedzie– goldene Bären
srebrne niedźwiedzie– silberne Bären
Styczeń– Januar
Luty– Februar
Marzec– März
Kwiecień– April
Maj– Mai
Czerwiec– Juni
Lipiec– Juli
Sierpień– August
Wrzesień– September
Październik– Oktober
Listopad– November
Grudzień– Dezember

Berlin ist nicht nur Hauptstadt von Deutschland, sondern auch ein Bundesland. In Berlin gibt es viele Sehenswürdigkeiten, die man sehen muss. Das Brandenburger Tor ist ein Symbol für Frieden, Freiheit und Einheit. Im nördlichen Torhaus gibt es einen Raum der Stille, in denen kann man sich entspannen, wenn es zu viele Hektik und Menschen gibt. Im Berlin gibt es auch viele Attraktionen für ganze Familie. Wir können den ältesten Zoo Deutschlands besuchen oder das bedeutendste Schauaquarium Europas. Jeder, der Deutschland mag, muss Berlin sehen.

Bis bald!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *