Nordhein- Westfalen

Halli Hallo !
Mam nadzieję, że wypoczęliście na tej długiej majówce i nabraliście sił na porcję kolejnych artykułów z serii „Rund um Deutschland”. Dzisiaj wybieramy się na wycieczkę do Nordhein- Westfalen.
Auf die Plätze, Fertig, Looooooooos ! 🙂

Nordhein- Westfalen położone jest całkiem na zachodzie Niemiec i jest czwartym, co do wielkości Bundeslandem. To właśnie tutaj mieszka najwięcej ludzi i właśnie tutaj jest najwięcej dużych miast. NW graniczy z Niedersachsen, Hessen i Rheinland- Pfalz. Stolicą tego Landu jest Düsseldorf, który leży bezpośrednio nad Renem i to właśnie w nim wiele firm zagranicznych ma swoje oddziały, oprócz tego należy do „Wielkiej Piątki” tego Landu. „Wielka Piątka”, to nic innego, jak pięć największych miast położonych w tym Bundeslandzie. Miasta te to Köln, Düsseldorf, Dortmund, Essen oraz Duisburg.

Gospodarka tego Landu jest bardzo dobrze rozwinięta zaczynając od budowania maszyn, samochodów, na budowie solarów kończąc.
Tak jak praktycznie w każdym Landzie, tak i w tym nie mogło zabraknąć wielkiej osobistości. Myślę, że tą osobę znają wszyscy. Otóż w 1771 w Bonn na świat przyszedł jeden z najbardziej znanych muzyków Ludwig van Beethoven. Któż nie zna jego słynnej melodii „Dla Elizy”. Mówi się, że utwór ten został napisany do jego ukochanej, jednakże nigdy nikomu nie udało się ustalić jej dokładnej tożsamości.


Nordhein- Westfalen jest Landem, który charakteryzuje się ogromną liczbą muzeów. Będąc tam powinniśmy odwiedzić Dortmund. Myślę, że każdy fan klubu Borussia Dortmund chciałby odwiedzić ich stadion, pod wdzięczną nazwą ”Signal Iduna Park”.

 


Oczywiście nie może zabraknąć nas w Köln. Jest to największe miasto tego Landu, które uważane jest za miasto uniwersyteckie. Również tutaj nie zabraknie różnych muzeów i galerii. Będąc w Köln, na pewno musimy odwiedzić piękną katedrę „Kölner Dom”.

Mam nadzieję, że pamiętacie też, że to właśnie tutaj karnawał jest najbardziej spektakularny. Jeśli nie, to odsyłam Was, do mojego PIERWSZEGO artykułu na tym blogu. Klikając w ten link http://allesklarblog.pl/2018/01/24/witaj-swiecie/ możecie przenieść się do postu o karnawale w Niemczech.
Wartym zobaczenia jest też Beethoven- Geburtshaus, czyli dom, w którym wychował i urodził się Beethoven.

Teraz czas na kilka ciekawostek z tego regionu:
1. Lotnisko w stolicy Landu- Düsseldorfie, jest trzecim, co do wielkości niemieckim lotniskiem.


2. Maskotką Borussi Dortmund jest pszczółka Emma.


3. Główny fanklub Borussi Dortmund nosi nazwę Desperados


4. Herb zawiera w sobie kilka symboli: rzeka po lewej stronie symbolizuje Ren, rumak po prawej stronie symbolizuje region Westfalii, natomiast na dole możemy dostrzec różę symbolizującą Księstwo Lippe


5. Flaga utrzymana jest w kolorystyce herbu: zieleń, biel i czerwień


6. Przysmakiem tego regionu są Aachener Printen. Są to pierniczki w różnych odsłonach. Mogą być w czystej formie, albo oblane czekoladą z migdałami lub czekoladą w czystej postaci.

To już wszystko co powinniście wiedzieć o tym Landzie na sam początek waszej wędrówki po nim 🙂

Ich wünsche Euch ein schönes Wochenende.

Nordhein- Westfalen– Nadrenia Północna- Westfalia
Ren– Rhein
Köln– Kolonia
Lotnisko– der Flughafen
Maskotka– das Maskottchen

Nordhein- Westfalen liegt ganz im Westen von Deutschland und ist das viertgrößte Bundesland. Es ist das Bundesland, in dem die meisten Menschen leben und hier gibt es mehr große Städte als in allen anderen Bundesländern Deutschlands. Die fünf größte Städte des Bundeslandes sind Köln, Düsseldorf, Duisburg, Essen und Dortmund. Die Landeshauptstadt ist Düsseldorf. Im Nordhein- Westfalen gibt es viele Museen und Galerien. Man soll Köln und Dortmund besichtigen. In Köln muss man Kölner Dom sehen und im Dortmund den Signal Iduna Park. Außerdem in Bonn findet man das Geburtshaus von Beethoven,weil Ludwig van Beethoven 1771 im Bonn geboren ist. Weit bekannt sind die Aachener Printen. Das sind Lebkuchen aus Mehl, Wasser und Rübenzucker. Nach dem Backen werden sie garniert.

Bis bald!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *