Hessen

 Halli Hallo !

Przed nami kolejny Land J Przypominam, że jak zwykle na końcu artykułu czekać będzie na Was słowniczek i krótkie streszczenie auf Deutsch natürlich 😉

Siadamy wygodnie na kanapie, albo na balkonie i poznajemy kolejny Bundesland, którym jest Hessen.

Hessen jest Landem, który leży w środkowej części Niemiec. Jego stolicą jest Wiesbaden, które otrzymuje srebrny medal, jeśli chodzi o kategorię „największe miasta Hessen”. Złoty medal otrzymuje miasto banków Frankfurt am Main.

Land ten może pochwalić się naprawdę ładnym herbem, który przedstawia biało-czerwonego lwa na granatowym tle. U góry herbu widnieje złota korona. Od ponad 700 lat, jest to symbol tego obszaru, który wskazuje na duży związek z Thüringen. Flaga Bundeslandu jest utrzymana w kolorystyce biało-czerwonej.

W Hessen jest wiele małych i średnich firm, zajmujących się przede wszystkim motoryzacja, budową maszyn, chemią. Natomiast centrum banków i giełdy znajduje się we Frankfurcie. W ogromnych wieżowcach swoje siedziby ma wiele banków. Giełda we Frankfurcie jest największą niemiecką giełdą i zajmuje zaszczytne drugie miejsce w Europie.

Hessen może poszczycić się wielkimi poetami. To tutaj we Frankfurcie 28.08.1749 urodził się Johann Wolfgang von Goethe, który jest autorem znanych wszystkim „Cierpień młodego Wertera”. W Hanau na świat przyszli Bracia Grimm. Któż z nas nie zna takich bajek jak: „Jaś i Małgosia” czy „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” ?

Jak każdy Land, również Hessen może pochwalić się miejscami, które każdy z nas powinien odwiedzić. Jeżeli uwielbiacie angielskie krajobrazy z zamkami w tle, to na pewno musicie wybrać się do Kassel i odwiedzić Löwenburg w Bergpark.

W Gießen osoby, które uwielbiają matematykę, powinny odwiedzić Mitmachmuseum Mathematik. Są tam przeprowadzane różne ciekawe matematyczne eksperymenty, które być może przekonają do siebie również tych, którzy nie są fanami tego przedmiotu.

Frankfurt am Main jest co roku odwiedzany przez tysiące, a być może nawet miliony turystów. Można tam zobaczyć wiele ciekawych wystaw organizowanych w ramach targów, podziwiać niesamowite wieżowce, a także przechadzać się uliczkami Frankfurtu odkrywając przy tym różne ciekawe miejsca.

Stolica również ma dla nas wiele ciekawych miejsc. Piękne budowle, a w szczególności Marktkirche znajdują się na Placu Zamkowym.

Nie zapomnijcie, aby podczas pobytu w tym Landzie spróbować ich przysmaku, tzw. Handkäse mit Musik. Jest to ser z kwaśnego mleka, podawany w sosie z cebulą, octem, olejem, kminkiem, solą i pieprzem.

Teraz czas na słowniczek i krótkie streszczenie. Wyczekujcie kolejnych artykułów.

Bis bald!

 

Frankfurt am Main- Frankfurt nad Menem

Giełda- der Börse

Cierpienia młodego Wertera- Die Leiden des jungen Werthers

Jaś i Małgosia- Hänsel und Gretel

Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków- Schneewitchen

Plac Zamkowy- der Schlossplatz

ser z kwaśnego mleka- der Sauermilchkäse

sos- die Soße

 cebula- der Zwiebel

ocet- der Essig

 olej- das Öl

kminek- der Kümmel

sól- das Salz

pieprz- der Pfeffer

 

Hessen liegt in der Mitte Deutschlands. Die Landeshauptstadt von Hessen ist Wiesbaden, die zweitgrößte Stadt des Landes. Die größte Stadt des Bundeslandes ist die Bankenstadt Frankfurt am Main. Der Löwe im Wappen ist seit mehr als 700 Jahren Symbol dieses Gebietes und zeigt die enge Verbindung zu Thüringen. Die Flagge ist rot-weiß gestreift. Im Hessen gibt es sehr viele kleine und mittelgroße Unternehmen. Ein Zentrum des Börsenhandels und der Banken ist Frankfurt am Main. Die Frankfurter Börse ist die größte in Deutschland und die zweitgrößte Börse in Europa. Johann Wolfgang von Goethe und die Brüder Grimm sind im Hessen geboren. Leckeres aus der Region heißt Handkäse mit Musik. Das ist ein weicher Sauermilchkäse. Dieser wird in einer Soße mit Zwiebeln, Essig, Öl, Kümmel, Pfeffer und Salz serviert.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *