Thüringen

Halli Hallo !

Wracamy do naszego cyklu „Rund um Deutschland” i zaczynamy dzisiaj od Thüringenzielonego serca Niemiec (ze względu na towarzystwo wielu lasów) Jest to Land, który jest położony w centrum Niemiec i graniczy z pięcioma Bundeslandami: Hessen, Sachsen, Bayern, Sachsen- Anhalt i Niedersachsen. Jego stolicą jest miasto Erfurt. W stolicy znajduje się Federalny Sąd Pracy oraz Katedra i Kościół St. Severi, które są znakiem rozpoznawczym tego miasta.

Godłem Thüringen jest lew w czerwono- białe pasy, ze złotą koroną na niebieskim tle. Osiem gwiazdek symbolizuje liczbę obszarów, które kiedyś należały do tego Landu. Thüringen jest dosyć mocno związane z Hessen, co można zobaczyć na fladze w czerwono- białe pasy oraz w kolorystyce lwa znajdującego się na godle.

Thüringen znane jest z produkcji różnego rodzaju szkła oraz porcelany. Oprócz tego swoją siedzibę ma tutaj firma „Carl Zeiss Meditec AG”, która zajmuje się produkcją urządzeń pomagającym okulistom w ich pracy.

Jak w każdym Landzie, również i w tym nie brakuje atrakcji dla zwiedzających. Weimar np., jest miastem, które słynie z muzeów o różnej tematyce oraz historycznych budowli. Można spotkać tam też domy Goethego i Schillera i zwiedzić Zamek Belweder.

Trzecim co do wielkości miastem Thüringen jest Jena- miasto uniwersyteckie. Znakiem rozpoznawczym Jeny jest Jen- Tower.

Osoby, które lubią średniowieczne klimaty, powinny wybrać się do zamku w Eisenach, który ma ponad 1000 lat. Każde miejsce w nim można zwiedzić i poczuć się jak w średniowieczu. Kto nie ma na tyle siły i chęci, aby dojść do niego na piechotę, może przejechać się osiołkiem.

Na Wasze odwiedziny zasługuje też Barbarossahöhle. Można podziwiać tam podziemny świat i zwiedzić różne groty i jeziorka.

Nie zapomnijcie o tym, aby podczas pobytu w Thüringen spróbować ich przysmaku, jakim jest „Thüringer Rostbratwurst”. Jest to biała grillowa kiełbasa podawana w towarzystwie wielu przypraw (P.S. udało mi się przekonać prawie wszystkich znajomych, aby zawsze pojawiały się na naszych grillach, więc możecie wierzyć, że jest naprawdę pyszna :D)

Mam nadzieję, że podobał Wam się powrót w różne zakątki Niemiec. Poniżej jak zwykle znajdziecie słówka oraz krótkie streszczenie w języku niemieckim.
Bis bald !

zielone serce Niemiec– Grünes Herz Deutschlands
Thüringen– Turyngia
Hessen– Hesja
Sachsen– Saksonia
Bayern– Bawaria
Sachsen- Anhalt– Saksonia- Anhalt
Niedersachsen– Dolna Saksonia
Federalny Sąd Pracy– das Bundesarbeitsgericht
Okulista– der Augenarzt
Zamek Belweder– das Schloss Belvedere
miasto uniwersyteckie– die Universitätsstadt
Barbarossahöhle– grota Barbarossa

Thüringen befindet sich in der Mitte von Deutschland und es grenzt an: Hessen, Sachsen, Bayern, Sachsen- Anhalt und Niedersachsen. Die Landeshauptstadt und größte Stadt von Thüringen ist Erfurt. In Thüringen gibt es viele zusammenhängende Waldflächen, weshalb man es Grünes Herz Deutschlands nennt. Weimar ist eine Stadt mit vielen Museen und historischen Bauwerken. Hier kann man die Wohnhäuser von Goethe und Schiller besichtigen. Die drittgrößte Stadt von Thüringen ist die Universitätsstadt Jena. Ihr Wahrzeichen und höchstes Gebäude ist der Jen- Tower.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *